| Vd-bloggen | ![]() | |
|---|---|---|
| <<Tidigare | ||
Dec 21, 2011
Tidigare i höst uppdrog staten åt Bilprovningen att förbereda en försäljning av delar av Bilprovningens stationsnät för att stimulera konkurrensen. Vi har varit positivt inställda till detta från start då vi tror att en ökad konkurrens är bra för våra medarbetare, för våra kunder och för utvecklingen av branschen.
| ||
Nov 8, 2011
Blev över telefon intervjuad av Dagens Eko om den synundersökning som genomfördes vid 20 av våra stationer.
| ||
Oct 4, 2011
Magnus Elmquist, en kund som besiktade sin bil i Norrtälje häromdagen, fick en idé hur vi skulle kunna förbättra kundservicen. Han menar att vi skulle kunna integrera vårt besiktningssytem vidare till bilverkstäder och reservdelsförsäljare. | ||
Aug 18, 2011
Igår tillkännagav våra ägare att de förbereder en försäljning av delar av vårt stationsnät. Man gör det för att påskynda framväxten av en fungerande marknad inom vårt verksamhetsområde eftersom det under det år som gått sedan marknaden öppnades inte blivit den tillväxt av aktörer som man hade räknat med.
| ||
Jun 1, 2011
Det var en otäck olycka som inträffade vid Slussen i söndags när en buss skenade och till slut blev stående en trappa ner på Södermalmstorg. Det dröjer antagligen en tid innan orsaken klarlagts av haverikommissionen men media har efter olyckan lyft frågan om bussarnas trafiksäkerhet. | ||
| <<Tidigare | ||